Harry Potter

Nějaké obrázky

20. června 2009 v 17:25 | Milky

...a relikvie smrti

20. června 2009 v 17:18 | Milky
Netrpěliví příznivci dobrodružství Harryho Pottera zajásali koncem ledna, kdy s půlroční prodlevou oproti anglickému originálu vyšel proklamovaný poslední díl. Nešlo si jaksi nepovšimnout celé plejády zajímavostí, jež se okolo českého vydání závěrečného dílu točily. Počínaje prazvláštní politikou Albatrosu, který se rozhodl knihu vydat až v lednu, ačkoli Pavel Medek dokončil překlad o mnoho měsíců dříve, což se mě osobně dotklo, neboť jsem knihu očekával pod vánočním stromečkem, přes žalobu na amatérský fanouškovský překlad volně přístupný na internetu, až po aféru s obchodními domy Tesco, jež si dovolily knihu odebrat od jiného dodavatele, než od Albatrosu, a prodávat ji za nižší, než doporučenou cenu.

a princ dvojí krve

20. června 2009 v 17:16 | Milky
Na začátku knížky je nám představen mudlovský ministeský předseda a systém, jenž funguje už dlouho. Popletal, ministr kouzel, je s ním ve spojení a oznamuje mu všechny špatné věci. Voldemort hromadně zabíjí mudly i kouzelníky. Popletal je sesazen z funkce a novým ministrem se stává Rufus Brousek. Hned v druhé kapitole poznáme zrádce - Severuse Snapea. Ten vše o Fénixově řádu i jeho plánech vyzradil Voldemortovi. Brumbál o tom ovšem neví. Snape konečně dostává své vytoužené místo učitele obrany proti černé magii, zatímco lektvary učí Horacio Křiklan. Harrymu se omylem dostává do ruky stará učebnice lektvarů, podepsaná Princem dvojí krve, který si do ní připisoval poznámky, podle kterých vše vycházelo. Harry se náhle v lektvarech stává nejlepším studentem ve třídě! Rozchází se s Cho. Mezi Ronem a Hermionou to naopak začíná jiskřit. Harry podniká s Brumbálem výpravy do Voldemortovy minulosti, pomocí myšlenek. Snaží se tak zjistit, jak ho nejlépe zabít. Zjišťují, že Voldemort svou duši rozpoltil na sedm částí, viteálů. Ty se snaží najít. Při pokusu o nalezení jednoho obvzlášť dobře ukrytého je ale Brumbál velmi zeslaben. Při návratu do Badavic ale zjišťují, že hrad byl napaden Smrtijedy. Na astronomické věži se střetnou s Malfoyem, který se pokusí Brumbála zabít. Brumbál ho však téměř přesvědčí, aby se vrátil na stranu zla, když na věž vtrhne Snape, tvář zohyzdněnou nenávistí. Stačí dvě slůvka a Brumbál je mrtev... Harry se pokusí Snapa zastavit a mimochodem se dozvídá, že Princ dvojí krve byl právě Snape. Ten prchne. Knížka má zoufalý a rychle utnutý konec.

...a Fénixův řád

20. června 2009 v 17:14 | Milky
Pátý díl... a docházejí nám fráze, přátelé. Dovolte mi tedy skočit do textu bez rozšafnějšího úvodního povídání, co je bradavický čarodějnický student zač a s kým že bojuje. Navzdory všem obavám o výsledek páté adaptace to navíc bude tentokrát mnohem optimističtější čtení než minule, protože páté filmové dobrodružství Harryho Pottera se opravdu povedlo.
Na rozdíl od vysloveně po všech stránkách pokaženého (vím, že se mnou mnozí z vás nebudou souhlasit, ale nehádejte se, prosím) čtvrtého dílu nejsem tentokrát schopen posoudit, nakolik bude film srozumitelný pro nečtenáře knihy. Ale troufám si říci, že lépe to dopadnout jednoduše nemohlo. Nejambicióznější potterovský román totiž opustil dosavadní jistoty detektivního vyprávěcího modelu a ukotvil celé vyprávění na poli politického thrilleru, který staví na postupném rozvíjení a gradaci několika linií, což by při jejich prokrácení pozbylo význam. Fénixův řád mnoho fanoušků zatracuje jako definitivní začátek konce série, pro jiné jde o (snad "zatím" - dozvíme se za pár dní) nejlepší potterovský román vůbec.
Protože se řadím do druhé kategorie, obava z prostříhání propracovaného vyprávění na torzo à la Ohnivý pohár mě děsila dlouho před premiérou. Film dostal do rukou dosud televizní režisér David Yates, scenáristické pařáty Steva Klovese naopak neopustil a mluvilo se o nejkratší stopáži v sérii, ačkoli kniha je z ní naopak rekordně nejdelší. Jenže potvrdilo se, že většina dobrého v současném audiovizuálním světě pochází z televize. Nehodlám přikládat všechny zásluhy režisérovi, ale pravdou je, že po doslovné adaptaci Chrise Columba, velmi volně inspirované adaptaci Alfonsa Cuaróna a masakrální adaptaci Mika Newella je ta Yatesova adaptace konečně "fakt dobrá".

Jeho film není doslovný, volně inspirovaný nebo vůči předloze bezohledně destruktivní, jen si vybral z několika možných vyprávěcích linií knihy jednu a na té vše postavil, zatímco další linie se jí jen dotýkají nebo do ní občas nenásilně vstupují. Rowlingové kniha je o rozšiřování čtenářových představ o kouzelnickém světě, popisem kouzelnické každodennosti, rozsáhlou sondou do Harryho nočních můr v doslovném i přeneseném významu, analýzou myšlení vzdorovitého puberťáka se všemi bolístkami a láskami, vypráví o minulosti boje se zlem... a je i o sílící politické represi paranoidního ministra kouzel, který ve své zaslepenosti začne v Bradavicích zavádět totalitní režim.
Snímek se podrobně zaměřil jen na politickou represi v Bradavicích a ostatní motivy do příběhu zasazuje jen ve chvílích, kdy se k němu bezprostředně váží. Velmi efektivně váže celé linie do promyšlených zkratek, několik knižních scén do jedné a řadu motivů omezí natolik, aby dávaly smysl při využití v dalších dílech. Problém tohoto přístupu tkví ovšem v tom, že už tak dost odlišnou potterovskou knihu adaptuje do ještě mnohem odlišnějšího potterovského filmu. Celý fenomén přitom okázale pracuje s vaší diváckou zkušeností, takže některým může trvat naladění se na naprosto odlišný způsob prezentace známého značnou část filmu a někteří se třeba vůbec nenaladí.

Ostatně celý příběh je výrazně vykořeněn z čarodějnického světa a síla konfliktů tkví v jejich civilnosti. Jestliže čtvrtý díl ještě ohromoval fantasy atrakcemi na způsob digitálních draků a zmrtvýchvstání padouchů, pětka vše čarodějnické představuje jako zcela přirozené. Z hlediska série může okouzlit možná očím nezasvěcených skrytý dům Blacků nebo budova Ministerstva kouzel, ale jinak sledujete politický thriller zasazený do kouzelnického světa. Nepohodlná pravda, studentská vzpoura, politická represe a postupné ovládání systému, který jste považovali za bezpečný. Co z toho neznáte na vlastní kůži nebo alespoň z vyprávění rodičů či známých? Minulý režim dal příležitostí až nepříjemně mnoho.
Výhodou Fénixova řádu je, že není omezován jasně strukturovaným modelem, kdy se musí objevit maximum stop a dílčích rozuzlení z knihy, aby do sebe na konci všechno zapadlo a mohlo se odhalit, kdo je hledaný padouch. Ve Fénixově řádu máte společně s postavami ztrácet jistoty v podobě prostor bradavické školy, učitelského sboru v čele s dosud všemocným profesorem Brumbálem a jistoty pohádkové spravedlnosti. Ministerstvo kouzel nasadí do prostor školy jedovatou bestii v růžovém, která za přeslazeným křečovitým úsměvem skrývá čirou zákeřnost - profesorku Umbridgovou. A ta vše zavedené rozvrátí, naruší a zpochybní.

Mysleli jste si, že pohádkový svět Harryho Pottera nemůže pracovat s nespravedlností, iracionalitou jednání a z hlediska struktury vyprávění zbytečnými úmrtími, která bolí jen hrdinu a vás, ale ve výsledku ničemu nepomohou. Pátý díl vás přesvědčí o tom, že jste se mýlili. V režii Davida Yatese je většina tíživé nespravedlnosti i snahy potlačit šířící zlo, ve které ale svět intenzivně nechce věřit, protože je to snazší, zachována. Fénixův řád víceméně nemá jako adaptace skutečně slabá místa... Ačkoliv závěrečná velká bitva kouzelníků by ráda byla především atraktivní podívanou, stejně se nakonec soustředí především na intimní konflikt Harry/Brumbál/Voldemort.

Řada motivů z knihy zůstala mimo filmové zpracování, mnozí fanoušci budou možná zklamáni a jiní se definitivně ujistí, že pětka byla krok vedle. Pro nečtenáře možná nastane problém v tom, jak se v kontinuálním - ale přece jen dost složitém a na hodně dobré znalosti potterovského světa (alespoň z filmů) stavícím - vyprávění orientovat. Na rozdíl od čtvrtého filmu ale nejsem schopen najít nespočet míst, kde film nechává řadu nesmyslností a vyprávěcích nedořešeností, i když podle reakcí některých bude film i tak moc "zasvěcenecký". Jenže jakkoliv vás to možná neuklidní, lepší film podle té - tak-moc-románově-strukturované - knihy asi vzniknout nemohl.
Jak řekl kdysi o Harrym Potterovi Haley Joel Osment: "Miluji Harryho Pottera, ale některé knihy by se prostě neměly filmovat." Ale když už filmovat, tak aspoň takto... dodávám. Třeba to některé přinejmenším dožene ke knize, která je ještě o pár tříd lepší (alespoň podle některých, ale to už jsme někde jinde). Každopádně Fénixův řád je podle mého nejlepší filmová adaptace Harryho Pottera. A sežerte si mě...


PS: IMAX verze s 3D závěrečnou bitvou je sice prima atrakce, ale z hlediska intenzity zapojení se do vyprávění je to krok spíše nešťastný. Celá závěrečná bitva obsahuje dva velmi důležité momenty spíše intimního rázu, které tato forma projekce spíše zabíjí.

PPS: Údajně by měl David Yates točit i šestý díl Harry Potter a Princ dvojí krve. Škoda, že se mě ta kniha (jako zatím - a doufám, že to tak i zůstane - jediný potterovský román) tak zklamala, jinak bych se na ten film nakonec opravdu těšil.

PPPS: Zejména ústřední trio hereckých představitelů se konečně naučilo hrát! Fiennes působí jako Voldemort snesitelněji než minule (ubral plyn a nehraje největšího černokněžníka jako rockovou hvězdu) a Stauntonová je coby odporná profesorka Umbridgová jednoduše BOŽÍ.

...a ohnivý pohár

20. června 2009 v 17:12 | Milky
14 letý čarodějnický učen Harry Potter tráví čtvrtý rok v Bradavicích a jako obvykle se nudit nebude. Bradavická škola čar a kouzel totiž pořádá nebezpečný turnaj 3 čarodějnických škol a Harry se jej i přes svůj nízký věk musí zúčastnit.
Harry Potter a Ohnivý pohárTřetí režisér a třetí způsob práce. Chris Columbus se v prvních dvou dílech snažil natočit čarodějnickou pohádku pro děti. Alfonso Cuarón již přitvrdil a vedle dětí se občas báli i jejich rodiče. Mike Newell (Krycí jméno Donnie Brasco, Čtyři svatby a jeden pohřeb) již na dětskou pohádkovost zapomněl úplně. Ruku v ruce s věkem čtenářů prvního dílu (v Anglii vyšla první kniha Harry Potter a Kámen mudrců již v roce 1997) natočil Newell film, u něhož se budou bát svorně rodiče i se svými ratolestmi.
Příběh filmu utíká mílovými kroky kupředu od jedné "zásadní" situace k druhé, žádné zdlouhavé vysvětlování postav a jejich dosavadních osudů. Většina diváků je stejně moc dobře zná, včetně rodičů, kteří již shlédli alespoň jeden díl v televizi. Vměstnat 570 stran do jednoho filmu bylo tvrdým oříškem a Newell se se scénáristou Stevenen Kloveswm rozhodli zavděčit většině, tedy Harryho fanouškům, ti však mohou být na druhou stranu mírně zklamání z toho, co všechno se do filmu nevešlo. Škoda, že nebyl realizován původní nápad, natočit film jako dvoudílný. Kniha Harry Potter a ohnivý pohár je totiž považována za z celé série nejlepší a jistě by si to zasloužila.

...a vězeň z Azkabanu

20. června 2009 v 17:11 | Milky
Dlouho očekávaný třetí díl Harryho Pottera je tady. Harry tradičně tráví prázdniny u Dursleyových, kde ztropí menší pozdvižení, když proti předpisům použije kouzla proti nenáviděné tetičce Marge. Pak už se vydává na další školní rok do kouzelnické školy v Bradavicích. Bradavice už nepřipomínají Disneyland, ale jsou mnohem temnější, což filmu rozhodně přidává na atmosféře.
.

...a tajemná komnata

20. června 2009 v 17:09 | Milky
Harry (nebo hlavně Daniel Radcliffe) nám trochu povyrostl. Už nebydlí v maličkém přístěnku pod schody, ale má svůj pokoj. Sice malý, ale pořád větší než ten přístěnek. Má za sebou první ročník kouzelnické školy a opět v den svých narozenin odjíždí do Bradavic, aby se přiučil novým kouzelnickým fíglům. Stejně jako poprvé ani tentokrát se to neobejde bez odporu jeho povedených příbuzných, ale Harrymu se stejně podaří utéct.

...a kámen mudrců

20. června 2009 v 17:08 | Milky
Když začala J.K. Rowling psát knihy o Harry Potterovi, nemohla tušit, že se o několik let později nebude moci polovina světa už šest měsíců před uvedením dočkat, až se dostane další díl do kina. Kámen mudrců je prvním dílem z celé plánované heptalogie.

Zajímavosti

20. června 2009 v 16:54 | Milky
  • Harry Potter and the Half-blood Prince je první knihou, která je v Británii vydána ve stejnou chvíli jak v normální tištěné, tak v brailleovské edici.
  • Jméno hudební skupiny Sudičky (The Weird Sisters), která hraje na Bradavickém plese ve čtvrtém dílu, je odkazem na dílo Williama Shakespeara. Jedna ze skladeb soundtracku k třetímu filmu je právě ztvárněním písně tří sudiček ze hry Macbeth.
  • Bradavický vlak, kterým se studenti dopravují z Londýna do školy, vyjíždí z nástupiště "devět a tři čtvrtě" na King's Cross Station. Rowlingová zde vyšla z britské legendy, podle které je pod 10. nástupištěm pochováno tělo jednoho z keltských válečníků, a také proto, že se na 'King's Cross Station' seznámili její rodiče.

Seznamte se...

20. června 2009 v 16:52 | Milky

Kdo je Harry Potter?

Kdo je to Harry Potter? Celým jménem Harry James Potter je hlavní postava série od britské spisovatlky J. K. Rowlingové. Harry Potter se narodil 31. července 1980 v Godrikově dole. Jeho rodiče James Potter a Lily Potterová byli zavražděni zlým černokněžníkem, který se jmenuje Lord Voldemort. Jediný Harry Potter tento útok přežil a stal se prvním kdo nezemřel po jeho smrtící kletbě. Harry Potter byl dále vychováván u své tety Petunie Dursleyové a strýce Vernona Dursleyho. Stejně jako oni oba, i jejich syn Dudley Dursley byli mudlové a skoro celých deset let se chovali k Harrymu Potterovi jako k cizímu. Díky tomu, že Harry nejenom jako jediný přežil kletbu čaroděje Voldemorta, ale současně ho při této události i těžce zranil a oslabil jeho schopnosti, stal se mezi ostatními čaroději známou a obdivovanou celebritou. Později se Harry Potter dozví, že důvodem jeho přežití byla oběť jeho matky Lily Potterové. Navíc bylo dokonce předpovězeno, že Harry Potter a Lord Voldemort jsou spojeni - jeden zabije toho druhého, což byl důvod Voldemortova útoku na něj.
 
 

Reklama
Reklama